FAST FOOD TÜKETİMİNİN ZARARLARI

  FAST FOOD TÜKETİMİNİN ZARARLARI

  Fast Food Tüketiminin Zararları :

  Fast food, Amerika’da başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan, özellikle çocuklar ve gençler arasında oldukça yaygın olarak tüketilen hızlı tüketim ürünleridir. Günümüzde hayatın yoğun temposuna yetişebilmek adına, kolay beslenme olarak tercih edilen fast food’un önüne geçmek gerçekten zor. Özellikle çalışan kesim için gün içerisindeki koşturmalar, yetiştirilmesi gereken işler nedeniyle evde yemek hazırlamak için çok vakit olmadığından hazır yiyecekleri tercih etmektedirler. Elbette ki bu durum hem ebeveynler hem de çocuklar için yetersiz ve dengesiz beslenme ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

  Fast food yiyecekler enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmaması nedeniyle uzun dönemde sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu ürünlerin sodyum, kolesterol ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğeleri yoğunluğuna göre daha fazladır. Bu durum başta kroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.

  Fast food olarak tüketilen besinler, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olup posa içeriği de düşüktür. Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sistemi yetersizliğine, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açmaktadır. Özellikle büyüme çağında kalsiyumun yetersiz alınımı, büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Düşük posalı beslenme ise bağırsak kanseri riskini artırmaktadır. Yine fast food ürünleri yüksek miktarda sodyum içerdiği için, yüksek kan basıncının oluşmasına neden olmakta ve mide kanseri riskini artırmaktadır.

  Yüksek düzeyde şeker ve yağ içermesi nedeniyle özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için kilo problemi, hatta uzun süre tüketim sonucu obeziteye neden olmaktadır. Özellikle kantinlerde satılan hamburger tarzı yiyecekler çocuklarda obeziteye zemin hazırlamaktadır ve bel, karın ve bacak bölgelerinde aşırı yağ birikmesine neden olur. Ayrıca fast food gıdaların içerisindeki yoğun korucuyu maddeler, renklendiriciler ve diğer kimyasallar vücut gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

  Hem sağlıklı ev yemekleri varken fast food yemek neden? Sağlıklı ev yemeklerimize websitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

   

  Sağlıklı günler..

   

  https://gidabilinci.com/

  Son Gönderiler
  Ocak Ayı Yemek Listesi

  2017 yılının ilk menüsü yayında. Yeni umutlarla girdiğimiz yeni yılın Ocak Menüsü Daha Fazla Oku